Pobočky Prokofievova 5, Vavilovova 26, Turnianska 10 Pre dospelých prokofievova@kniznicapetrzalka.sk | 02 / 63 82 62 03, FREE WI-FI zóna

Miestna knižnica Petržalka pripravuje v rámci rozširovania a skvalitňovania služieb pre svojich priaznivcov od 19.9.2016 modernú novú službu a to požičiavanie elektronických a možnosť požičať si aj čítačku e-kníh. Elektronická kniha alebo eKniha je digitálny dokument, licencovaný alebo nelicencovaný v rôznom formáte napr.: PDF, ePub, na ktorom prevláda text, ktorý možno prehľadávať, a na ktorý možno nazerať analogicky ako na tlačenú knihu. Elektronické knihy majú v porovnaní s klasickými tlačenými knihami niekoľko výhod i nevýhod. Medzi výhody patrí napríklad skladnosť, alebo možnosť dodatočných úprav (poznámkovanie, úprava písma) z nevýhod je to hlavne potreba špecifického zariadenia.

Úplnou novinkou v knižnici bude aj možnosť požičania čítačky e-kníh na 21 dní na kauciu. Čítačka e-kníh bude pre čitateľov od 15 rokov na kauciu absenčne a prezenčne v súlade s Výpožičným poriadkom, Cenníkom služieb Miestnej knižnice Petržalka a so Zmluvou o výpožičke čítačky elektronických kníh na pobočkách Vavilovova 26, Prokofievova 5 a Turnianska 10.  Momentálne je v čítačke PocketBook Touch Lux 3 k dispozícii fond svetovej klasiky v origináloch anglicky, nemecky, španielsky, francúzsky, taliansky, rusky a ukrajinsky. Zoznam bude k dispozícii na uvedených pobočkách a nájdete ho aj na našej stránke. Ponuka tiež bude priebežne aktualizovaná.

Služba a teda výpožička e-kníh bude bezplatná pre všetkých registrovaných čitateľov, ktorí nemajú voči knižnici, žiadnu dlžobu. Pre túto jedinečnú službu bude spustený na stránke knižnice nový moderný s krásnym farebným dizajnom on-line katalóg Carmen, ktorý umožňuje požičiavanie elektronických kníh (ďalej e-kníh). Katalóg okrem iného umožňuje aj knihy hodnotiť a písať názor na knihu, ukladať obľúbené knihy trvalo v konte čitateľa a iné funkcie. E-knihy budeme požičiavať v spolupráci s portálom eReading.cz. Knihu si bude čitateľ samozrejme vyberať požičiavať cez knižničný katalóg Carmen. V ponuke je momentálne asi 2 630 kníh rôzneho žánru beletrie a nechýbajú ani knihy odborné a populárno-náučné. Tento balík kníh sa bude neustále aktualizovať a dopĺňať o novinky na knižnom trhu. Podrobný postup a kroky pri uskutočnení výpožičky bude k dispozícií na stránkach knižnice a ochotne poradia aj naši knihovníci.

Dĺžka výpožičky je 21 dní, po uplynutí tejto doby sa výpožička automaticky zablokuje. Knihu nie je možné predčasne vrátiť a čitateľ môže mať zároveň požičané dva tituly.

Aký je postup pri požičiavaní kníh?

Ak si budete chcieť požičať, je potrebné najprv urobiť nasledovné:

• prihlásiť sa do svojho čitateľského konta cez on-line katalóg Carmen, na stránke knižnice (číslo čitateľského preukazu a PIN)
  • bezplatne sa zaregistrovať na portáli ereading.cz (uvedený mail musí byť totožný s mailom uvedeným na prihláške v knižnici)

E-knihy je možné čítať len na čítačkách odporučených  www.ereading.cz   http://www.ereading.cz/cs/jak-cist-eknihy  a e-výpožičky je možné realizovať a teraz čítať len na čítačkách eReading.cz START 2, START 3, 4 Touch Light s operačným systémom Android,  na telefónoch a tabletoch Apple iPad a iPhone s operačným systémom Android a iOS.

Veríme, že nová moderná forma knihy a vo svete veľmi populárna si nájde svojich priaznivcov a tak obohatí, rozšíri a skvalitní služby našej knižnice.

Pekné zážitky s e-knihou praje Vaša knižnica