Festival Prebuď sa (s) knihou 2018

Pre deti Pre mládež Rodiny s deťmi

Festival čítania, kreslenia, workshopov a zábavy Prebuď sa (s) knihou je projektom Miestnej knižnice Petržalka. Nadväzujeme na úspešný prvý ročník festivalu. Na tohtoročný festival prijalo pozvanie 25 hostí a umeleckých zoskupení (Nová generácia slovenských tvorcov komiksov autorského charakteru Pomimo, Divadlo Žihadlo, Divadlo Fí, EDUdrama a iní). Skladba festivalu je zložená z množstva aktivít a predstavení, ktoré sú určené od najmenších čitateľov, cez školákov prvého a druhého stupňa základných škôl, stredných škôl až po rodiny s deťmi. Festivalu sa zúčastnia rôzni slovenskí ilustrátori, spisovatelia, divadelníci a propagátori detskej literatúry formou rôznych zážitkových predstavení a workshopov. Festival sa bude konať na piatich pobočkách petržalskej knižnice a slávnostné otvorenie v Cik Cak Centrum na Jiráskovej ulici.

Partnerom podujatia je Mestská časť Bratislava – Petržalka, OSMIJANKO n.o.Fond na podporu umenia.
Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

V našej knižnici si uvedomujeme, že propagácia čítania pôvodnej slovenskej literárnej a ilustračnej tvorby pre deti a mládež, podpora čitateľských zručností, rozvíjanie osobnosti dieťaťa a mladého človeka, základnej hodnotovej orientácie a kritického myslenia a zvyšovanie vzdelanostnej úrovne prostredníctvom knihy. Ponúkané podujatia pre mladých ľudí poskytujú príležitosť na rozvoj sociálnych, komunikačných zručností, ale aj čitateľských kompetencií. Podujatia sú realizované formou diskusie, v ktorej majú možnosť vyjadriť svoje postoje, názory a skúsenosti.

Cieľom je predstaviť deťom a mladým ľuďom knižnicu nielen ako miesto na vypožičanie kníh, ale aj ako bezpečné a príjemné miesto, v ktorom majú možnosť stretávať zaujímavých a inšpiratívnych ľudí rôznych profesií. Na festivale Prebuď sa (s) knihou budú účinkovať ilustrátori: Katarína Macurová, Martina Matlovičová, Katka Slaninková, Juraj Martiška, Miroslav Regitko, Študenti VŠVU združení okolo komiksového časopisu Pomimo; spisovatelia: Marta Hlušíková, Silvia Demovičová, Juraj Šebesta, Zuzana Štelbaská, Katarína Macurová, Barbora Kardošová, Mária Lazarová, Hana Lasicová, Vanda Raýmanová, Juraj Raýman, Zuzana Šinkovicová, Július Belan, Dana Hlavatá; propagátori čítania a herci: Barbora Krajč Zamišková,  Divadlo Fí; Miroslava Biznárová (Osmijanko, n.o.), Vladimír Zetek (Divadlo Žihadlo), Barbora Jurínová (EDUdrama), Veronika Kořínková (EDUdrama), Miriam Halamičková (tvorivé workshopy pre najmenších), Jana Michalová (tvorivé workshopy pre najmenších) a knihovníci a knihovníčky Miestnej knižnice Petržalka.

Predchádzajúce ročníky podujatia:

Prebuď sa (s) knihou 2017