Mini tipy z knižnice

Milí priatelia, milí naši čitatelia, s príchodom nového školského roka by sme pre vás chceli odštartovať každý týždeň rubriku nazvanú „Minitipy z knižnice“ kde by naši knihovníci dávali vám, našim čitateľom a fanúšikom tipy na dobré knihy rôznych žánrov na spríjemnenie voľného času. Dúfame, že sa vám rubrika bude páčiť a samozrejme, ak vás niektorá z kníh zaujme, nájdite si cestu do niektorej z našich desiatich pobočiek roztrúsených po celej Petržalke. Tešíme sa na vás.

Aj tento týždeň máme pre vás minitip z našej knižnice na príjemné čítanie pri dobrej knihe. Tento týždeň si ho pre vás pripravila Simona Bartovičová , knihovníčka z pobočky Turnianska 10, ktorá sa nachádza priamo v budove Základnej školy na Turnianskej 10 so samostatným vchodom z dvora školy. Je otvorená aj v čase letných prázdnin a v pondelok, stredu a štvrtok tu organizujeme podobne ako aj iných našich rodinných pobočkách večerníčkové čítanie pre deti.


Lori Nelsonová Spielmanová: Zoznam splnených želaní


Brett má na dosah miliónové dedičstvo. Na jeho získanie musí splniť poslednú vôľu matky, ktorá si želala, aby si splnila svoje sny, ktoré mala ako štrnásťročná. Postupne zisťuje, čo je v živote dôležité. Sny alebo peniaze?

Minitip z knižnice na príjemné oddychové letné čítanie vám tento týždeň odporúča knihovníčka Zsuzsanna Horváth z pobočky Turnianska 10, ktorá sídli na priamo v budove Základnej školy na Turnianskej ulici so samostatným zadným vchodom z dvora školy.


Eva Bolemant: Kempelen ( zo série Bratislavské rozprávky )

Pri potulkách bratislavkými ulicami neraz prechádzame okolo domov a brán, ktorých tajomstvá poznajú iba zasvätení. na rohu dnešnej Dunajskej a Klemensovej ulice stojí dom, v ktorom podľa legendy žil a tvoril vynálezca Wolfgang Kempelen. Hovorilo sa o ňom ako o veľkom čarodejníkovi, ktorý sa v priebehu svojho dobrodružného života venoval rôznym aktivitám. Ako prvý zaviedol vodu na Bratislavský hrad, vybudoval most a postavil aj slávnu schonbrunnskú fontánu vo Viedni, ale väčšina ľudí ho pozná ako vynálezcu šachového automatu. Spoznajte napínavý a zaujímavý osud vedca a polyhistora Wolfganga Kempelena, ktorý sa ešte za svojho života preslávil úžasnými vynálezmi v celej Európe.

Minitip z knižnice na príjemné oddychové letné čítanie vám tento týždeň odporúča knihovníčka Zuzana Mináriková z pobočky Rovniankova 3, ktorá sídli na 1. poschodí Domu kultúry Zrkadlový háj.
Kto si chce vychutnať detektívnu zápletku v prostredí súčasného anglického vidieka, môže siahnuť po knihe:
 Agatha Raisinová – Otrávený koláč od M. C. Beaton. Prvý diel je snáď najlepší z troch preložených. V knihe takmer nenájdete brutálne krviprelievanie ani nervydrásajúce situácie. Napätia je tu aj tak dosť. Pohodové a napínavé čítanie zároveň.
Knihovíčka Ivetka, ktorá pracuje na pobočke Dudova 2, ktorú nájdete priamo v budove Základnej školy na Dudovej 2, ale je otvorená pre všetky deti, ich rodičov, starých rodičov aj učiteľov a to aj počas letných prázdnin posiela na tento týždeň tip na výbornú detskú knihu:

Jennifer Berneová: Calvin nevie lietať.

Krásna motivácia podporiť deti k čítaniu a vziať do rúk knihu
tohto typu. Výborné ilustrácie, ktoré rozveselia dušu veľkého aj malého čitateľa. Calvin, malý vtáčik – škorec, vám svojou láskou ku knihe a poznaniu urobí deň krajším a veselším. Čaká tu na vás, aby spolu s vami mohol odletieť k vám domov a prečítať vám svoj príbeh.

Knihovníci Helenka, Barborka a Michal, ktorí pracujú na pobočke Vavilovova 24 pre vás na tento týždeň posielajú tento knižný tip:
Cate Di Camillo: Eduard a jeho zázračná cesta – o knihe sa s deťmi budeme rozprávať aj 28. augusta 2015 o 11,00 hod. na letnej pláži na Tyršovom nábreží v programe našej knižnice s názvom letná detská školička.
Je to rozprávkový príbeh porcelánového zajačika Eduarda. Jeho majiteľkou je dievčatko Abi, ktoré sa o Eduarda stará s láskou a nehou. Je to príbeh o láske, ale aj o bezohľadnosti, o tom, že hodnotu toho, čo máme spoznáme až keď to nenávratne stratíme, ako lásku prijímať a aké dôležité je niekoho ľúbiť.
Napriek tomu, že kniha je určená detskému čitateľovi, ani dospelí sa nebudú nudiť pri jej čítaní, práve naopak.
Cate Di Camillo: Eduard a jeho zázračná cesta
Dnešný knihovnícky tip na dobré čítanie si pre všetkých čitateľov pripravila knihovníčka Helenka Kraupová z rodinnej pobočky na Vavilovovej 24 . Pobočku nájdete vedľa TPD – čka na Farského ulici.
Ak máte chuť sa dozvedieť niečo o histórii tanga, tak si určite prečítajte knižku Tango starej gardy od Artura – Peréz-Reverteho . Skladateľ Armando de Troeye (sebavedomý muž, umelec, ktorý si bol vedomý, kým je a čo znamená) spoločne so svojou nádhernou manželkou Mechou sa na zaoceánskom parníku stretnú s Maxom, profesionálnym tanečníkom, zvodcom a darebákom v jednej osobe. Kniha je pútavý a ľahko sa čítajúci príbeh, kde okrem lásky a tanca, hrajú dôležitú rolu takmer detektívne zápletky.
Arturo Péréz-Reverte: Tango starej gardy
Dnešným minitipom z knižnice je kniha španielskeho spisovateľa Carlosa Ruisa Zafóna |Marína. Kniha očarila našu knihovníčku z rodinnej pobočky na Vavilovovej ul. č. 24 Barborku.
Dostala sa mi do rúk Marína so svojou pôsobivou obálkou. Možno som bola vopred mierne skeptická, že ide o ďalší komerčný titul. Ku knihe som sa odhodlávala dlho. Po pár prečítaných stranách som musela prehodnotiť svoj názor. Kniha o mladom zasnenom študentovi Oskarovi Draiovi a záhadnej dievčine Maríne provokuje otázkami kde končí hranica medzi detstvom a dospelosťou, hranica medzi snením a realitou, núti klásť si odpovede na otázky týkajúce sa života a smrti. Oskar, hlavný hrdina knihy začne pátrať po informáciách k tajomstvám ktoré ho obklopujú naprieč spletitým dejom príbehu prešpikovaného historickými skutočnosťami, tajomstvami, opismi, ktorými dokáže Zafón vyraziť dych. Pomáha mu pri tom jeho kamarátka Marína, ktorú začne ľúbiť nežne osobitým kúzlom prvej lásky. Napriek tomu autor ostáva v náznakoch, neskĺza do gýčovitosti, ani vulgarity. K Zafónovi som si vybudovala naozaj špecifický vzťah, neviem, či sa dá niektorého autora milovať cez jeho knihy. Zafón sa vyžíva v pochmúrnej atmosfére, napätí, v symbolike, v majstrovskom vykreslení pováh. Zafónova tvorba má výraz a charakter starého majstra. Hrdinovia Zafónových kníh sú mladí chlapci, ktorí sa dostanú k veciam, ku ktorým by sa nemal nikto dostať. Autor vo svojich knihách dáva veľa podnetov k zamysleniu a núti človeka klásť si otázky. Tiež odporúčam aj ďalšie knihy od tohto autora Tieň vetra a Knieža z hmly.
Carlos Ruis Zafón: |Marína
Dnešný minitip z knižnice čitateľom odporúča knihovníčka Tatiana Gáplovská, ktorá pracuje na pobočke pre dospelých na Haanovej ul. č. 37, ale veľmi dobre sa vyzná a živo sa zaujíma aj o detský knižný fond, ktorý v našej knižnici deťom ponúkame. Preto dnešným dobrým tipom na výbornú knihu bude kniha

Hana Košková: Uľa-fuľa krotí farby.

Výborná kniha plná láskavého humorného opisu správne „uletenej“ rodinky z pohľadu jedenásťročnej Uli – fuli. Kniha je o stálej snahe Uli Gromkovej udržať svoje oblečenie aspoň na jeden deň čisté, ale ako zákon schválnosti, čím viac sa snaží zostať s čistým oblečením, tým viac fľakov sa jej podarí si spraviť. No je tiež aj o mnohých ďalších životných situáciách, ktoré musí Uľa riešiť. Ak sa v tejto situácii spoznávate, tak potom je táto kniha určená práve vám. Oslovila ma tiež množstvom opisov nálad a zároveň aj ich názorným vyjadrením pomocou využitia farieb v texte, ktoré Uľa – Fuľa spolu s jej kamarátkou zo školy, Trojčou, prežíva. A tiež aj o tom, ako riešiť zdanlivo neriešiteľné problémy, doma či v škole vďaka dobrým priateľom.

Dnešný Minitip z knižnice vám odporúča naša kolegyňa, ktorá už dlhé roky pracuje v našej knižnici . Pani Mária Sabová pracuje na pobočke kde nájdete najmä beletriu a populárno-náučnú literatúru pre dospelých na Haanovej ul.37 . Nájdete ju v blízkosti zástavky autobusu na Lachovej ul. MHD : linky 68, 88, 96, 196
Odporúčam knihu ktorej autorom je
Khaled Hosseini: A hory odpovedali ozvenou.Dej knihy sa odohráva v Afganistane a postupne v Európe a Amerike. V tomto románe autor opisuje niekoľko príbehov, ktoré sa postupne prelínajú a dopĺňajú. Je to kniha, na ktorú po prečítaní len tak ľahko nezabudnete. Také sú aj ďalšie knihy Hhaleda Hosseiniho Majster šarkanov a Tisíc žiarivých sĺnc, ktoré by som tiež odporučila prečítať
Ďalším skvelým tipom na dobrú knihu na tento týždeň je kniha , ktorú čitateľom odporúča dlhoročná knihovníčka Miestnej knižnice Petržalka pani Mária Kováčiková, ktorá pracuje na pobočke beletrie pre dospelých, ktorú nájdete na 1. poschodí Domu kultúry Zrkadlový háj.
Lois de Bernieres: Mandolína kapitána Corelliho

Videli ste film Mandolína kapitána Corelliho? Tak si určite prečítajte knihu anglického spisovateľa L. de Bernieresa. Jej koniec je však celkom iní.
Dozviete sa viac o gréckom Iónskom ostrove. Jeho dejiny zaznamenáva doktor Jannis. Následky vojny sa odzrkadľujú na živote ostrovanov. Okupanti z Talianska sa s nimi viac menej zžijú. Nemci ich však postrieľajú. Po vojne nastúpi ešte krutejší komunistický režim, ktorého predstavuje rybár a snúbenec Pelagie. Tá sa ale zaľúbi do talianskeho okupanta-dôstojníka, hudobníka. Sľúbia si, že sa po vojne stretnú…
Román získal v r. 1995 Cenu Britského spoločenstva za najlepšiu knihu roka z euroázijského regiónu.

Dnešný tip na skvelé čítanie pre deti vám posiela knihovníčka Iveta Kopanická , ktorá pracuje na detskej pobočke Dudova 2, ktorá sa nachádza priamo v budove Základnej školy na Dudovej ulici a je samozrejme určená širokej verejnosti.

Ulrich Hub – O ôsmej na arche.Príbeh z knihy O ôsmej na arche chytí za srdce asi každého čitateľa. Je to príbeh o troch tučniakoch ,ktorí hľadajú odpoveď na otázku ,či existuje Boh. Detsky vtipne „mudrujú“, kde Boh žije najmenšiemu a preto aj najzraniteľnejšiemu kamarátovi? Ako sa rozhodnú? Hovorí sa, že nie je dôležité, aký veľký máš dom, ale koľko ľudí sa doň zmestí.. Bude to platiť aj v tomto príbehu..?, prečo je neviditeľný, či je spravodlivý a či vie ľudí za ich chybné skutky aj trestať…Silu priateľstva a súdržnosti jeden k druhému si overia pri skúške, kde sa musia rozhodnúť opustiť bežný život a kvôli potope na Zemi nastúpiť na Noemovu archu. Problém je len jeden – lístky sú dva a tučniaky tri… Citlivo napísaný príbeh rozoberá chvíľami aj sebecké úmysly dvoch tučniakov, ktorí si chcú lístky tajne privlastniť. Zvíťazí ale láska k ich najmenšiemu a preto aj najzraniteľnejšiemu kamarátovi? Ako sa rozhodnú? Hovorí sa ,že nie je dôležité, aký veľký máš dom ,ale koľko ľudí sa doň zmestí.. Bude to platiť aj v tomto príbehu..?