Zverejnené 30.12.2009,

Knižný kolotoč – kniha dostala novú šancu

Petržalská samospráva v spolupráci s Miestnou knižnicou Petržalka usporiadala aj počas tohtoročného dovolenkového obdobia projekt Knižný kolotoč. Po skúsenostiach z minulého roku sa symbolické putovanie kníh presunulo z uzavretých priestorov jednotlivých inštitúcií miestnej samosprávy na otvorené verejné priestranstvá. Po štyroch júlových tematických kolách (detektívky, vedecká fantastika, ženské romány, cestopisy) sa v auguste v každú stredu od 9.00 hod. do 12.00 hod. presunul kolotoč kníh na námestie pri fontáne pred TECHOPOLOM. Do letného projektu bolo zaradených viac ako 1.000 publikácií, ktoré sú vyradené z knižného fondu, tzv. duplikáty, alebo ide o knihy pochádzajúce z darov od občanov. Základným cieľom projektu bolo, aby sa formou bezplatnej hry podporilo putovanie kníh medzi Petržalčanmi, čitateľmi, ktorí dajú knihám vyradeným z knižného fondu druhú šancu, vrátia ich do čitateľského života. Zapožičané knihy by mali byť po prečítaní v čo najkratšom čase ponúknuté ďalším záujemcom. Kolotoč letného oddychového čítania potrvá do konca mesiaca september, kedy by sa knihy mali vrátiť na pobočky Knižnice, aby mohli byť použité budúci rok. Miestna knižnica sa pri organizovaní projektu inšpirovala obdobnými akciami existujúcimi vo svete, kde podobné projekty zasahujú celé mestské aglomerácie či dokonca viaceré mestá.