Zverejnené 20.02.2018,

#medzinarodnydendarovaniaknih

Tento týždeň prišiel do petržalskej knižnice balíček nových krásnych kníh. Čo tomu predchádzalo a aký bol dôvod?

1) VÝZVA!

Vedeli ste že 14. február je Medzinárodný deň darovania kníh? Vydavateľstvo Absynt v súvislosti s týmto dňom vyzvalo ľudí označiť knižnicu, do ktorej radi chodia a rozhodnúť o tom, ktorej z nich darujú knihy z jej vydavateľstva.

„Máte obľúbenú knižnicu, do ktorej radi chodíte? Alebo máte na nejakú pekné

spomienky? Prezraďte nám, ktorá to je, a my jej darujeme absyntovky“

2) VYHODNOTENIE:

Pod výzvou sa nazbierala takmer stovka komentárov a návrhov. Ľudia spojili svoje nadšenie pre knihy a knižnice a určovali, ktorej knižnici by mali byť knihy darované. Knižnice od Skalice až po Michalovce dostali samé pozitívne ohlasy a komentáre od svojich čitateľov.

Ako navrhovatelia s nadšením navrhovali, tak aj vydavateľstvo s veľkým nadšením zhodnotilo všetky názory a komentáre. Tri balíky  kníh boli nakoniec darované obecnej knižnici v Oravskej Lesnej, Mestskej knižnici v Partizánskom a  našej Miestnej knižnici Petržalka. Navyše, jeden špeciálny balíček, venovali do Túlavej čitárne.

„ Pri čítaní vašich nekončiacich komentárov sme strávili naozaj príjemné

chvíle. Patrí vám obrovská vďaka! A ako vidíme, vďaka patrí aj všetkým

dobrým ľuďom pracujúcim v knižniciach.“

3) PREČO PRÁVE PETŽRALSKÁ KNIŽNICA?

„ … mali sme v knižnici vždy otvorené dvere, dávali deťom svoju pozornosť, prívetivosť, uvarili nám čaj v zime, mohli sme knižnicu používať na doučovanie, hľadanie práce, predškolskú prípravu, pozerali sme tu rozprávky či videá o zvieratách, ležali na koberci, pripravovali školské projekty. Tu nikdy deti necítili odmietanie a bol to magický čas strávený medzi regálmi kníh a s úžasnými ľuďmi, ktorí to mysleli úprimne. ….“

„ … dôvod prečo knižky práve do petržalskej knižnice je ten, že si predstavujem, že tam príde mladý človek, ktorý sa môže cítiť veľmi podobne ako tí naši a vďaka atmosfére, ktorá v knižnici panuje nájde miesto, kde bude prijatý …“

„… rada ju navštevujem súkromne i pracovne, jej pracovníkom vďačím za veľa…“

„… vedú ju úžasní  ľudia a mňa opäť pritiahli do sveta požičaných kníh. Okrem toho vedú úžasné  prednášky a semináre nielen pre deti, dospelých a seniorov, ale chodia aj po školách pre špeciálne detičky. Vedú úžasný čitateľský klub a v ich knižnici sa nešepká ale diskutuje! Je to miesto plne nielen úžasných kníh ale najmä ľudí so srdcom na správnom mieste!“

4) NAŠE POĎAKOVANIE!

Petržalská knižnica je nesmierne rada a váži si všetky ohlasy, ktoré odzneli na jej činnosť, ponuku kníh a hlavne knihovníkov. Za krásny balíček kníh ďakujeme vydavateľstvu Absynt a veríme, že sa vďaka nim bude zvyšovať povedomie o skutočných problémoch a hodnotách sveta.

5)  VYDAVATEĽSTVO ABSYNT

„ … sme založili s cieľom vydávať reportážnu literatúru – na slovenský trh

sme priniesli silné knihy z celého sveta s kvalitným

a neprehliadnuteľným dizajnom Pavlíny Morháčovej.  Zatiaľ stále veľmi

krátke pôsobenie na slovenskom knižnom svete je pre nás ako malý zázrak.

Vďaka pestrosti reportážneho žánru vznikla okolo našich kníh

silná komunita fanúšikov s vlastným názorom a kritickým myslením.

Tešíme sa, že spolu s našimi čitateľmi môžeme v našich „absyntovkách“

otvárať dôležité témy, ktoré hýbu svetom.“