Zverejnené 06.12.2019,

Decembrová literárno-cestovateľská beseda viedla po stopách českého architekta talianského pôvodu Jána Blažeja Santiniho. Pobočku Vavilovova 26 navštívila sprievodkyňa Brigita Halászová. Jej rozprávanie bolo plné zaujímavých detailov zo života i tvorby tohto význameného architekta tvoriaceho v štýle baroková gotika.

Ján Blažej Santini sa narodil ako najstarší syn pražského kamenára, no telesné postihnutie mu zabránilo v prevzatí tohto remesla i kamenárskej dielne. Napriek tomu sa však vyučil za kamenára a po vyučení odišiel na cesty, ktoré ho zaviedli až do Ríma. Začal samostatne projektovať a dnes nájdeme v Čechách niekoľko desiatok jeho prác – podieľal sa na obnove kláštorov, navrhoval kostoly, cirkevné i svetské stavby. Jedno z vrcholných diel je kostol sv. Jána Nepomuckého v Žďáry nad Sázavou, zapísaný v zozname UNESCO.