10.06.2024 17:30 - 19:00

Pobočka Prokofievova 5 Pre dospelých Pre mládež prokofievova@kniznicapetrzalka.sk | +421 947 487 712, FREE WI-FI zóna

Vzdelávací projekt Petržalská akadémia vzdelávania pokračuje treťou prednáškou Ing. Martina Kubalu o minulosti aj budúcnosti petržalských bunkrov. Martin Kubala je predsedom OZ Múzeum petržalského opevnenia a venuje sa záchrane a možnosti nového vybavenia týchto unikátnych vojenských stavieb, ktoré vzbudzujú pozornosť návštevníkov.

V rokoch 1936 – 1938 vybudovalo Československo monumentálny systém stáleho pohraničného opevnenia. Dômyselný systém masívnych železobetónových pevností, vybavených najmodernejšími zbraňami a vybavením, mal spolu s nepreniknuteľnou sústavou protitankových a protipechotných prekážok a jednou z najlepšie vyzbrojených armád sveta zabrániť snahe nepriateľských mocností podmaniť si našu vlasť.

Opevnenie sa svojho účelu nedočkalo. Po politickom rozhodnutí svetových mocností v Mníchove bolo Československo prinútené kapitulovať. Cez vojnu slúžilo opevnenie nacistickým okupantom, v období komunizmu zas mnohé objekty podľahli ťažbe ocele. Bunkre v Petržalke boli armádou natrvalo opustené v 90. rokoch. Vybavenie bolo žiaľ postupne rozkradnuté a opustené stavby ostali ponechané napospas prírode a času.

Dnes sa o niektoré z nich starajú nadšenci.

Petržalské bunkre sú jedinečnou vojenskou, historickou a technickou pamiatkou, ponúkajúcou dychberúci príbeh našich dejín a nezabudnuteľný zážitok.