16.03.2020 - 30.04.2020


Milí priatelia, chceli by sme vám v týchto dňoch priniesť niekoľko výborných filmových tipov ??, ktoré sú inšpirované literárnymi predlohami, ktoré sú aj nám, vašim knihovníkom “ srdcu blízke“ . ?❤️?

1. Prvým sfilmovaným knižným tipom je Skafander a motýľ , ktorý pre vás vybral kolega Andrej Blaas.

Autorom predlohy bol bývalý šéfeditor francúzskeho štýlového módneho časopisu Elle – Jean-Dominique Bauby. Po mozgovej príhode ochrnul na celom tele, jedinou motoricky funkčnou časťou jeho tela zostalo ľavé viečko. Prostredníctvom „mrkania na správne písmeno“ pomocou personálu napísal knihu svojho života. Pre mňa osobne je kniha výnimočná neštandardnou životnou situáciou, svojou fatalitou, ktorá absolútne mení osud človeka (Jean bol úspešný, fyzicky príťažlivý, mal úspech u žien) a zároveň inšpiratívna (človek uväznený vo svojom tele nachádza silu urobiť niečo výnimočné).
Film je príťažlivý už samotným vizuálnym stvárnením – režisér Julian Schnabel je totiž v prvom rade výtvarník – predstaviteľ amerického neo-expresionizmu, ktorého prvky výrazne pretlačil aj do filmu, pričom nemenej dôležitú úlohu zohrala spolupráca s kameramanom Januszom Kaminským – dvorným kameramanom Stevena Spielberga. Kniha vyšla v slovenskom preklade v roku 1998 vo vydavateľstve Sofa.

2. Druhým kniho- filmovým tipom je starý dobrý Shakespeare a jeho Skrotenie zlej ženy a film 10 vecí, ktoré na tebe nevávidím. Knihofilmo tip posiela knihovníčka Michaela Kostková. Wiliam Shakespeare: Sktorenie zlej ženy vs. Gil Junger: 10 vecí, ktoré na tebe nenávidím (USA, 1999).
Super teenege film na zabitie voľnej chvíle alebo, ak už nič iné, na učenie sa angličtiny (aj) s Heathom Leadgerom. Dokonca v ňom aj spieva (uuuuuu) a fakt dobrú pesničku (uuuuu po druhé) Je to film, ktorý si ale môžu pozrieť aj nie …násťročný, ľahký ale nie hlúpy, vtipný, ľahko romanticko-americký (párty s punčom musí byť) ale v podstate puritánsky (haha) ľahko z minulého storočia. Nad tým všetkým sa vzdialene vznáša Shakespearovský duch. Originálne filmové stvárnenie Skrotenia zlej ženy ( alebo v iných verziách Skrotenia čertice) z roku 1999.

3. Knihovníčku Mišku Chandogovú lákajú rodinné filmy, ktoré si môžu vychutnať dve- tri generácie pri jednej obrazovke. Jej knihofilmo tipom je Psia duša.
Autorom knihy je W. Bruce Cameron. Psí hrdina Baily si po preskákaní niekoľkých psích životov splnil svoje psie poslanie po boku svojho milovaného chlapca Ethana. Film aj kniha nám ponúka psí pohľad na medziľudské a ľudsko-psie vzťahy. Pripomína, že láska nikdy neumiera, skutoční priatelia nás neopustili a každé stvorenie má na svete svoju nezameniteľnú misiu. Kniha vyšla v slovenskom preklade v roku 2017 vo vydavateľstve Ikar.

4. Knihovníčka Michaela Dobrikova si pre vás pripravila kniho-filmový tip o večnej nádeji a schopnosti nevzdať sa v žiadnej situácii. ?
Pri tomto filme nebolo ublížené žiadnej myške. ??Teda žiadnej z 15, ktoré si v príbehu zahrali rolu pána Jinglesa. Pôvodne mal hrať hlavnú rolu dozorcu Paula Edgecomba John Travolta.
Autor románovej predlohy Stephen King však povedal, že bola napísaná na mieru Tomovi Hanksovi. Uhádli ste? Kto čítal alebo videl Zelenú míľu vám povie že je to krásny film napísaný podľa krásnej knihy. Desivý, krásny, smutný, láskavý, mysteriózny a plný toho najhoršieho aj najlepšieho čo v ľuďoch je. Príbeh dozorcu v americkej väznici v oddelení pre väzňov čakajúcich na rozsudok smrti, ktorý na svoje oddelenie dostane dvoch mimoriadne zvláštnych odsúdencov, režíroval Frank Darabont.

5. Naša nová kolegyňa Gabika Matlovicova,si pre vás pripravila knižný a seriálový hit posledných čias.
“ Ak ste ešte nečítali Neapolskú ságu od Eleny Ferrante, neváhajte. Sága ma štyri diely a sleduje život dvoch priateliek ?‍❤️‍? Lenu a Lili od ich detstva až po zrelý vek. Nechajte sa unášať pútavo napísaným príbehom aj ďalších postáv chudobného Neapolu od začiatku 60-tych rokov.
Ferrante nám ponúka zaujímavú sondu do priateľstva dvoch žien, ktoré ukazuje aj temnejšie stránky ich vzťahu s úžasnou otvorenosťou. Ak dávate prednosť televíznej obrazovke, vznikla už adaptácia dvoch dielov ságy v produkcii HBO. Aj v tomto prípade neurobíte chybu. Druhá séria je vonku komplet len pár dní. A zdá sa mi, že je ešte lepšia ako prvá. Zárukou kvality je i producent Paolo Sorrentino. “

6. Trocha napätia s knihou J.A. Olsena Zložka 6️⃣4️⃣, ktorú vám prináša knihovník Mikuláš Baňák.

„Takže za mňa trocha napätia. Podivné lekárske experimenty (sterilizácie žien), zneužívanie a prevýchova dievčat. Ide o štvrtý prípad vyšetrovateľa Carla Morcka a jeho asistentov Asada a Rose. Zneužívanie, nátlak a týranie patrili ešte pred štyridsiatimi rokmi do každodenného života žien deportovaných na dánsky ostrov Sprogo. Pre niektoré z nich to bola neobmedzená moc, ale väčšine spôsobil utrpenie. A to bol práve prípad Nete Hermansenovej. Prečo sa na ostrov dostala a kto za tým všetkým stojí?
Zložku 6️⃣4️⃣, ktorú napísal dánsky spisovateľ Jussi Adler Olsen som čítal ako prvú knihu od tohto autora a bavila ma od začiatku až do konca. Zaujímavé na nej je to, že sa prelína minulosť s prítomnosťou, čo vôbec nie je rušivé, práve naopak, dodáva to knihe „drive“. A to isté platí aj o filme. ?V prvej rovine sledujeme príbeh Nete, ktorej charakter hlboko poznamenali traumatizujúce zážitky z dospievania, no a v tej druhej sledujeme trojicu – Carla, Asada a Rose z oddelenia Q ako sa im darí prípad postupne vyriešiť.
Knihu vydalo vydavateľstvo Host v roku 2014. Fimovú verziu ste mali možnosť zhliadnuť v roku 2018.

7. Kniho-filmotipy dnes pre vás vyberá kolega Andrej Blaas. Budú dva od jedného autora. Čiže také malé 2️⃣v 1️⃣.

Pred tým, než ho prasknutá aorta takmer pripravila o život, písal Michal Viewegh fajn literatúru. Z môjho pohľadu prišiel jeho vrchol hneď na začiatku: Báječná léta pod psa a Výchova dívek v Čechách sú jednoznačne Viewegove vrcholy. Postupne sa režiséri rozhodli najpredávanejšiemu českému autorovi preniesť na plátno väčšinu diel. Nie všetky si to zaslúžili, ale za týmito dvomi si autor môže určite stáť:
Báječná léta pod psa (1997), réžia: Petr Nikolaev; v hl. úl.: Ondřej Vetchý, Libuše Šafránková, Vladimír Javorský.
Výchova dívek v Čechách (1997), réžia: Petr Koliha, v hl. úl.: Ondřej Pavelka, Aňa Geislerová, Milan Lasica.
Komicky poňatý pohľad na častokrát neveselé obdobie normalizácie s happy endom (Báječná léta pod psa) vs. milostný príbeh učiteľa a psychicky nevyrovnanej dcéry milionára, ktorý rozkrúti kolotoč šialenstva z vášne (Výchova dívek v Čechách), je prísľubom pestrého filmovo-literárneho večera „v izolácii“.

8. Tri gaštanové kone ??? je novela, pri ktorej názve sa nám automaticky vybaví – „povinko“- povinné čítanie.
Novela Margity Figuli je baladou o láske. Jej filmová podoba sa drží naturalizmu knižnej predlohy. Za kamerou stál známy Juraj Šajmovič a kostýmy k filmu navrhol Milan Čorba. Vyhol sa romantickému zobrazeniu ľudového odevu vo filme, čo bolo v čase vzniku filmu veľmi populárne.

Silnou stránkou filmu sú aj herecké výkony dvoch hlavných hrdinov v podaní Michala Dočolomanského a Ivana Rajniaka, jednu z úloh si zahral aj mladý Juraj Kukura. Do hlavnej ženskej úlohy režisér obsadil Martu Terénovú.

9. Náš dnešný kniho ?filmo ?tip, by sme mali nazvať skôr divadloknihofilmovým tipom.

Dnes večer na Dvojka v rámci projektu ?Divadlo nás baví budeme mať možnosť vidieť skvelú adaptáciu Denníka Anny Frankovej.
Denník sa po mnohých rokoch od jeho zverejnenia otcom mladej Anny dočkal filmovej adaptácie, niekoľkých divadelných ? spracovaní na celom svete a krásneho komiksového spracovania, ktoré vychádza tento rok aj v slovenskom preklade. V hlavnej úlohe divadelnej adaptácie z dnešného večera budeme mať možnosť vidieť skvelú Táňu Pauhofovú.

10. Už o pár minúť na ČT1 máte možnosť vidieť skvelý film, ktorý vám odporúča knihovníčka Miška Kostková.

Valmont je francúzsko-americký film z roku 1989. Jeho režisérom bol Miloš Forman, ktorý spoločne so svojim dlhoročným spolupracovníkom Jean-Claude Carrièrom napísal scénár. Predlohou k filmu bol román Nebezpečné známosti francúuzského spisovateľa Choderlose de Laclose z roku 1782.
Autor kostýmov Theodor Pištěk bol za svoje návrhy nominovaný na Oscara.

11. Výborný tip od Michaela Drevicka Dobrikova na skvelý film s knižnou predlohou, ktorý si môžete vychutnať dnes o 20:00 na Nova Cinema.

Pianista (v pôvodnom vydaní pod názvom Smrť mesta) je jedným z najznámejších skutočných príbehov z obdobia Holokaustu. Klavirista a skladateľ Władysław Szpilman si prejde vojnovým peklom počas okupácie Varšavy nacistickými vojskami, kedy sa z elegantného a rešpektovaného umelca, syna a brata, stáva štvanec, ktorý je s pribúdajúcimi rokmi vojny nútený okolnosťami cítiť sa viac ako zver, než človek.
Pianista je jedným z tých vojnových príbehov, ktorý sa končí pozitívne. Szpilman sa dožije konca vojny a pokračuje vo svojej kariére klaviristu ?Poľského rozhlasu a koncertného umelca. Silný príbeh húževnatého človeka, ktorého chuť žiť (a prežiť) najlepšie vystihuje čas, ktorý mu doprial dožiť sa nielen konca vojny, ale aj nového milénia (zomrel 6. Júla 2000) v úctyhodnom veku takmer 89 rokov.
Príbeh zaujal výnimočného režiséra poľského pôvodu Romana Polańského, ktorý sa v roku 2002 rozhodol vytvoriť jeho filmovú podobu. Do hlavnej úlohy si vybral nemenej výnimočného a charakteristického Adriena Brodyho, ktorého do úlohy, okrem veľkého talentu, (symbolicky) predurčoval aj jeho pôvod: poľsko-židovský zo strany otca a židovsko-katolícky zo strany matky. Film sa nakrúcal prevažne v nemeckých štúdiách, sovietskych kasárňach, nemocnici v Beelitzi a niektoré časti v Národnej univerzite vo Varšave.

Všetky skladby znejúce vo filme sú aranžované len pre klavír ?, pričom o hudbu sa postaral Wojciech Kilar, ktorý skomponoval aj soundtrack k slávnemu Coppolovmu Draculovi.

Film získal v roku 2002 Zlatú Palmu ? na MFF v Cannes a tri Oscary v kategóriách najlepší scenár, najlepšia réžia a najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe. Adrien Brody sa vo veku necelých tridsať rokov stal najmladším držiteľom Oscara v kategórii herec.

12. Knihofilmo tip od kolegu Andreja Blaasa. Krásna vychytávočka: Steinbeckov román Na východ od raja v hlavnej úlohe s nezameniteľným Jamesom Deanom.
Príbeh filmu spracúva približne jednu tretinu motívov Steinbeckovho monumentálneho opusu, no sám spisovateľ považoval Kazanovu snímku za vernú adaptáciu. Idol päťdesiatych rokov James Dean stvárnil vo filme svoju prvú hlavnú úlohu. Jeho Cal sa stal nadčasovou inkarnáciou vzdoru zmätených rebelov, frustrovaných rodičmi, dospievaním i samotným životom.

 

13. Knihofilmotip od našej kolegyne Gyongyike Muchová. Pozrite si film podľa populárnej knihy, ktorá je tak trocha “ ducharinou“, tak trocha hororom. Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej.
Vďaka tajomným stopám, ktoré hlavnému hrdinovi Jakeovi zanechá jeho milovaný dedko a ktoré poodhaľujú tajomstvá iných svetov a doby, Jake objaví zázračné miesto. Toto miesto je známe ako sirotinec – domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej. Jeho tajomnosť i nebezpečie sa začnú prehlbovať akonáhle Jake spozná jeho obyvateľov a ich zvláštne, priam neuveriteľné schopnosti.

14. Knihofilmotip od našej kolegyne Michaely Dobríkovej je nielen výborným románom, ale aj skvelým filmovým spracovaním knihy Nylonový mesiac od Jaroslavy Blažkovej.
Jaroslava Blažková: Nylonový mesiac vs. Eduard Grečner: Nylonový mesiac (1965, Československo).
Medzi filmom a knihou sú mierne nezrovnalosti (ako vždy) v knihe vystupuje dievča s inou farbou vlasov ako v knihe (napr.) niektoré dejové linky vo filme nie sú, ale vo filme sú nádherné zábery starej Bratislavy a Petržalky, či mladého Deža Ursínyho s kapelou.