03.10.2019 17.30

Pobočka Prokofievova 5 Pre dospelých Seniori prokofievova@kniznicapetrzalka.sk | +421 947 487 712, FREE WI-FI zóna

Beseda s prozaikom Pavlom Borošom, autorom historických románov z obdobia Československej republiky s názvom Osem mesiacov predtým a Tri brehy Dunaja.

Tri brehy Dunaja sú pútavým historickým príbehom, zasadeným do obdobia po 1. svetovej vojne a formovania Československa. Krušné časy sa výrazne podpísali na osudoch hlavných hrdinov. Michal prerušil štúdium v Prahe a stáva sa významným predstaviteľom novej československej armády. Jeho kamarát zo strednej školy Sándor sa ako Maďar a syn prešporského advokáta, prirodzene, ocitá v opačnom „tábore“. Jeho život navyše komplikuje láska k Michalovej sestre Hanke.

Osem mesiacov predtým je voľné pokračovanie prvého príbehu. Dej sa odohráva tesne po vyhlásení Slovenského štátu, Elenka, dcéra Hanky z prvého románu, sa musí rozhodnúť, ktorou cestou sa vyberie: či tou, ktorú jej radí vybrať rozum, alebo tou, ktorú by si vybrala srdcom.  Eva, jedna z dvoch Hankiných sestier, do dôsledku spozná, čo znamená žiť v tak turbulentných časoch v jednej zo stoviek kolónií, ktoré vznikli na južnom Slovensku.
Beseda je sprievodným podujatím k 100. výročiu pripojenia Petržalky k Československu.